دی دی کرم: با DD کرم و فواید و کاربردهای پرشمار آن آشنا شوید

دی دی کرم فقط یک کرم رنگی نیست. زمانی که بحث مراقبت و زیبایی پوست مطرح می‌شود، غیر از عملکرد بهینه محصول، موارد دیگری هم در تصمیم‌گیری ما برای انتخاب محصولات آرایشی بهداشتی مؤثر هستند؛ از جمله زمان لازم برای انجام مراحل مختلف مراقبت از پوست و هزینه تهیه این محصولات. DD کرم ها برای پاسخ به تمامی این دغدغه‌ها فرموله شده‌اند.

دی دی کرم چیست؟

DD کرم ها یک نوع سوپرکرم و نسل جدیدی از کرم‌های همه‌کاره هستند که خاصیت ضد چروک ، ضد پیری ، ضد آفتاب و روشن کنندگی دارند و به ترمیم و زیبایی پوست و حفظ سلامتی آن کمک می‌کنند. در ادامه خواهید خواند چرا این کرم ها علاوه بر داشتن تمامی این ویژگی‌های فوق‌العاده، جایگزین خوبی برای کرم پودر نیز شده‌اند.

DD در دی دی کرم مخفف Daily Defense یا Dynamic Do-all است.

DD مخفف Daily Defense است. همین نام به‌خوبی نشان می‌دهد DD کرم ها در واقع سوپرکرم هستند؛ چرا که با داشتن فرمولاسیون ترکیبی و ویژگی‌های متعدد، به‌تنهایی نیاز به استفاده از چند محصول مختلف را برای مراقبت روزانه از پوست به طور هم‌زمان برطرف می‌کنند.

این کرم‌ها یک ترکیب عالی برای روزهایی هستند که وقت کمی دارید و می‌خواهید یک کرم با خاصیت ضد چروک نیز به مراقبت روزانه‌تان اضافه کنید.

ویژگی های دی دی کرم

در ادامه با 10 ویژگی دی دی کرم و ترکیباتی که این ویژگی‌ها را فراهم می‌کنند، آشنا می‌شوید.

1) مرطوب کننده و آبرسان عمیق

برای آبرسانی و مرطوب کنندگی پوست ، از ترکیبات مختلفی در این محصولات استفاده می‌شود؛ از جمله موارد زیر:

 • سدیم هیالورونات

مولکولی است که به‌طور طبیعی در پوست وجود دارد. این مولکول تا 1000 برابر وزن خود آب جذب می‌کند و با رطوبت رسانی عمقی پوست باعث بهبود خاصیت کشسانی آن می‌شود. این مولکول همچنین اثرات ضد پیری دارد و مانع افتادگی و ایجاد چین و چروک در پوست می‌شود.

 • سدیم لاکتات

مانند سدیم هیالورونات، از عوامل رطوبت رسان طبیعی پوست است و میزان رطوبت پوست را تا 90 درصد افزایش می‌دهد. این ویژگی سدیم لاکتات را به یکی از قوی‌ترین آبرسان ها تبدیل کرده که تأثیر زیادی در جلوگیری از ایجاد چین و چروک روی پوست دارد.

 • کاربامید یا اوره

اوره با اتصال به مولکول‌های آب، به پوست کمک می‌کند تا آب بیشتری جذب کند. یکی از فواید اوره برای پوست حفظ رطوبت در لایه‌های داخلی به مدت طولانی با نفوذ به عمق لایه‌های شاخی است. به همین دلیل است که کرم های حاوی اوره ، مرطوب کننده و آبرسان های خوبی هستند.

کرم های حاوی اوره ، مرطوب کننده و آبرسان های خوبی هستند.

2) ضد لک و روشن کننده پوست

چندین ترکیب طبیعی یا سینتتیک برای افزودن ویژگی روشن‌کنندگی به دی دی کرم ها وجود دارد که بر حسب فرمولاسیون‌های مختلف می‌توان از آن‌ها در تولید این محصول بهره برد.

 • آلفابیزابولول

این ماده از گیاه بابونه به دست می‌آید و ضد التهاب ، ضد باکتری و ضد حساسیت است. آلفابیزابولول (α Bisabolol) با مهار آنزیم تیروزیناز، از تولید ملانین جلوگیری می‌کند و درنتیجه باعث روشن شدن پوست می‌شود.

این ماده همچنین با افزایش میزان نفوذپذیری پوست ، ورود سایر مواد مؤثره به لایه‌های پوست را تسهیل می‌کند تا میزان جذب پوست بالا برود و مواد مؤثره استفاده شده روی آن، اثربخشی سریع‌تر و مطلوب‌تری داشته باشند.

 • اولئانولیک اسید

این مولکول با کاهش ترشح سبوم از طریق مهار آنزیم 5 آلفا ردوکتاز (5α-Reductase)، در درمان جوش بسیار موثر است.

اولئانولیک اسید (Oleanolic Acid) با مهار آنزیم تیروزیناز از تولید ملانین جلوگیری می‌کند و باعث روشن شدن پوست و کاهش لک های پوستی می‌شود.

از دیگر فواید این ماده می‌توان به اثرات ضد التهاب ، آنتی اکسیدان و جلوگیری از تبخیر آب از سطح پوست اشاره کرد.

 • گلایکولیک اسید

این ماده کوچک‌ترین مولکول از خانواده آلفا‌ هیدروکسی اسید‌ها (Alpha Hydroxy Acid: AHA) است و قابلیت انحلال زیادی در آب دارد. این خواص باعث شده‌اند گلیکولیک اسید به‌راحتی به درون پوست نفوذ کند.

گلیکولیک اسید هم‌زمان با تحریک تولید سلول‌های جدید، اتصال سلول‌های مرده لایه شاخی پوست را جدا می‌کند و باعث حذف آن‌ها از سطح پوست می‌شود. درنتیجه باعث کاهش تیرگی پوست شده و ظاهری روشن‌تر و رنگی یکنواخت‌تر به پوست می‌بخشد.

 • آلانتوئین

این ماده ترکیبی گیاهی است که علاوه بر آبرسانی پوست ، با داشتن ویتامین B5 یا پانتنول (Panthenol) به نرمی و صافی پوست کمک می‌کند.

آلانتوئین همچنین با تحریک تولید سلول‌های پوستی، موجب بازسازی پوست و نیز کاهش اثر جای زخم می‌شود و سلامت و شکل ظاهری پوست را بهبود می‌بخشد.

 • گلوتاتیون

گلوتاتیون ترکیبی با خاصیت آنتی‌اکسیدانی است که به وفور در بدن انسان وجود دارد. شکل کاهش‌یافته آن از طریق مهار مستقیم یا غیرمستقیم آنزیم تیروزیناز و با تغییر تولید یوملانین (عامل تیرگی پوست، چشم و مو) به فائوملانین، باعث روشن شدن پوست می‌شود.

3) ضد چروک و ضد پیری پوست

یک دی‌دی کرم با ویژگی ضد چروک می‌تواند محصول مراقبت پوستی بسیار محبوبی باشد. ترکیباتی که می‌توانند این ویژگی را به این محصول اضافه کنند در ادامه می‌خوانید.

 • عصاره پونارناوا (شب‌افشان)

این عصاره از گیاه دارویی شناخته‌شده‌ای در هند به دست می‌آید و با نام تجاری Melavoid در محصولات مراقبتی پوست به کار می‌رود. این ماده نوعی آنتی اکسیدان است و از اثرات استرس اکسیداتیو ، فعالیت رادیکال‌های آزاد و پیری زودرس پوست جلوگیری می‌کند.

کرم حاوی عصاره پونارناوا از پیری زودرس پوست جلوگیری می‌کند

عصاره پونارناوا همچنین با کاهش تولید و فعالیت آنزیم تیروزیناز و جلوگیری از تشکیل ملانین ، باعث کاهش لک های پوستی می‌شود و ظاهری صاف و یکنواخت به پوست می‌دهد. اثرات ضد التهابی و ضد باکتریایی این عصاره نیز در بهبود ظاهر پوست بسیار مؤثر هستند.

 • دیوئیک اسید

این ماده به‌طور طبیعی در بسیاری از چربی‌ها و روغن‌های حیوانی و گیاهی یافت می‌شود.

طبق نتایج مطالعات بالینی انجام‌شده، دیوئیک اسید (Dioic Acid) هم‌زمان باعث کاهش تولید سبوم و تضعیف پروپیونی باکتریوم آکنه می‌شود (باکتری اصلی ایجاد جوش) و نیز ترکیب مؤثری برای اضافه‌کردن خواص ضد لک و ضد چروک به محصولات پوستی است.

 • نیاسین آمید یا ویتامین B3

این ماده با داشتن قابلیت کاهش تولید سبوم ، یکی از مؤثرترین مواد برای درمان منافذ باز پوست و عدم یکنواختی سطح آن است.

این ویتامین اثر اثبات‌شده‌ای نیز در برطرف کردن خطوط و چروک های کوچک و بهبود یکنواختی رنگ پوست دارد. البته خواص ویتامین B3 به این‌ موارد محدود نیست، این ویتامین خاصیت آنتی‌اکسیدانی نیز دارد.

 • دایمتیکون یا سیلیکون‌ها

در زمینه کارایی این ماده دو دیدگاه وجود دارد. عده‌ای از متخصصان پوست و مو معتقدند این ماده باعث کاهش حساسیت و قرمزی پوست می‌شود و همچنین پوست را نسبت به آسیب‌های بیشتر مقاوم می‌کند.

از دیگر اثرات مفید این ماده که این دسته از متخصصان به آن باور دارند، پوشاندن چروک های کوچک پوست و ایجاد ظاهری مات و یک‌دست است.

از سوی دیگر، گروه دیگری از متخصصان اعتقاد دارند سیلیکون‌ها با ایجاد یک لایه غیر قابل نفوذ روی پوست، باعث انسداد منافذ و درنتیجه افزایش احتمال بروز جوش در پوست چرب می‌شوند.

با توجه به اینکه هر دو دیدگاه را متخصصان برجسته پوست و مو مطرح کرده‌اند، سود یا ضرر کرم های حاوی سیلیکون‌ها به نوع پوست و تجربه شخصی افراد بستگی دارد.

4) آنتی اکسیدان و ضد سرطان

طبیعت سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدان است که در محصولات مراقبت از پوست برتر به کار می‌روند. ویتامین‌ها گروهی از این ترکیبات فوق‌العاده هستند.

 • آلفا توکوفرول

این ماده فعال‌ترین فرم ویتامین E و یک آنتی‌ اکسیدان بسیار قوی است که بیش از 90 درصد مقاومت پوست در برابر اثرات مخرب رادیکال های آزاد مربوط به آن است.

آلفا توکوفرول (Alpha-Tocopherol) همچنین با افزایش خاصیت کشسانی پوست و استحکام‌بخشی به دیواره سلولی، از پیری زودرس پوست جلوگیری می‌کند. ویتامین E با افزایش بازسازی و احیای سلولی و بهبود سنتز کلاژن ، در از بین بردن لک و چین و چروک پوست نیز مؤثر است.

 • نوردی‌هیدرو گوایارتیک اسید

این ترکیب گیاهی، از درختچه چاپارل (Larrea tridentata) که بومی نواحی بیابانی جنوب آمریکا است به دست می‌آید.

Nordihydroguaiaretic Acid یک نوع آنتی اکسیدان قوی است که در کرم های ضد التهاب به کار می‌رود

این اسید (Nordihydroguaiaretic Acid) یک نوع آنتی اکسیدان قوی است که با مهار تولید رادیکال‌های آزاد، خواص ضد التهاب و ضد سرطان دارد.

این ماده با جلوگیری از تولید آنزیم 5 آلفا ردوکتاز، ترشح اضافی سبوم را تا 50 درصد کاهش می‌دهد و همچنین با تنظیم ریزش غیرطبیعی سلول‌های پوستی (پوسته‌ریزی)، از بسته شدن منافذ پوست جلوگیری می‌کند.

 • ویتامین C

اِل آسکوربیک اسید خالص (پایدارترین و مؤثرترین فرم ویتامین C) مولکولی با قابلیت الکترون‌دهندگی است که این ویژگی منشأ تمام خواص شناخته‌شده آن، از جمله قدرت زیاد آنتی‌اکسیدانی است.

مزیت دیگر این ویتامین، کمک به برطرف کردن لک‌های تیره (هایپرپیگمنتاسیون) و ترمیم ظاهر پوست است. البته مطالعات نشان داده‌اند اثربخشی ویتامین C در این مورد نیازمند پیوستگی و استمرار در مصرف آن است؛ برای مثال، نتایج به‌دست‌آمده از مطالعه‌ای نشان داده‌اند که اثر محسوس کاهش لک های تیره پس از 16 هفته استفاده موضعی از ویتامین سی مشاهده می‌شود.

بهره‌مندی از اثر ضد پیری ویتامین C نیز مانند اثر ضد لک آن، نیازمند استمرار در مصرف است. طبق برخی مطالعات، حداقل زمان مورد نیاز برای مشاهده این اثر، 12 هفته است. البته میزان ویتامین سی و نوع آن هم در کاهش یا افزایش این بازه زمانی مؤثر است.

در کنار مصرف موضعی ویتامین C، داشتن رژیم غذایی غنی از این ماده هم تأثیر قابل توجهی در این اثربخشی خواهد داشت.

کلاژن یکی از پروتئین‌های طبیعی پوست و جزء عوامل اصلی استحکام و جوانی آن است که با افزایش سن، تولید آن در بدن کاهش می‌یابد. استفاده از کرم ها و سایر محصولات حاوی ویتامین C علاوه بر تحریک کلاژن سازی پوست، کلاژن‌های موجود را نیز از تخریب محافظت می‌کند. همچنین در سرعت بخشیدن به روند ترمیم زخم‌ها و از بین رفتن جای زخم‌ها نیز اثر قابل توجهی دارد.

نکته مهم در استفاده از محصولات حاوی ویتامین سی

نکته مهمی که درباره مصرف محصولات حاوی ویتامین C وجود دارد، این است که استفاده هم‌زمان از این محصولات به همراه سایر محصولات اسیدی، به‌جای ترمیم پوست، باعث آسیب رسیدن به آن می‌شود. به همین دلیل معمولاً از این مواد به طور هم‌زمان در یک محصول استفاده نمی‌شود.

اگر قصد دارید از چند محصول استفاده کنید که مواد اسیدی متفاوتی دارند، بهتر است در روزهای متفاوت و به‌تناوب آن‌ها را مصرف کنید.

5) ضد آفتاب

این کرم‌ها خاصیت ضدآفتاب داشته و به خاطر بافت سبک و لطیفی که دارند، به‌راحتی روی پوست پخش می‌شوند. در نتیجه نیاز به استفاده جداگانه از کرم‌های ضد آفتاب را تا حد زیادی برطرف می‌کنند. البته در صورتی که در معرض تابش شدید یا طولانی‌مدت خورشید قرار می‌گیرید، بهتر است از کرم ضد آفتاب نیز استفاده کنید.

باید توجه داشت درجه ضد آفتاب دی دی کرم ها در برندهای مختلف متفاوت است؛ بنابراین، بهتر است هنگام انتخاب این محصول به SPF و PA آن توجه کنید. داشتن SPF 30 و بیشتر (درجه محافظت در برابر اشعه فرابنفش A) و +++PA (درجه محافظت در برابر اشعه فرابنفش B) اطمینان خوبی نسبت به این محصولات ایجاد می‌کند.

6) قدرت پوشانندگی مناسب

دی دی کرم ها قدرت پوشانندگی زیاد دارند

دی دی کرم ها قدرت پوشانندگی خوبی دارند. یک لایه از این کرم‌ها می‌تواند نواقص و لک‌های صورت را محو کند و جلوه‌ای مخملی به پوست ببخشد.

7) احساس سبکی

با استفاده از کرم های DD با گذشت چند ساعت، دچار حس خستگی و ناراحتی پوست‌ نخواهید شد و پوست‌تان همچنان احساس سبکی خواهد داشت.

8) فرمولاسیون بدون الکل

فرمولاسیون این محصولات بدون الکل، پارابن و تالک است و بیشتر بر خاصیت ضد پیری و مراقبت روزانه در برابر عوامل محیطی تأثیرگذار بر پوست تمرکز دارد.

9) مقرون به صرفه

DD کرم ها مقرون به صرفه هستند؛ زیرا همه‌کاره‌اند و نیاز شما را به کرم‌های مختلف برطرف می‌کنند.

10) سایر ویژگی‌های دی دی کرم

بافت سبک و میزان چربی بسیار کم این محصولات، جذب سریع آن‌ها را تنها در عرض چند دقیقه ممکن ساخته‌ و باعث بهبود ظاهر پوست و تغییرات مثبت در سلامت آن می‌شود.

ترکیبات ضد جوش و چربی کم دی دی کرم ها باعث می‌شوند که این کرم‌ها عموماً برای پوست‌ های مستعد آکنه نیز گزینه خوبی باشند. همچنین این کرم‌ها مزیت اصلی CC کرم ها یعنی اصلاح رنگ و بازگرداندن سلامت ظاهری پوست را نیز دارند. این موضوع را به‌راحتی با توجه به ترکیبات دی دی کرم ها متوجه می‌شویم.

این کرم‌ها به دلیل وجود رنگ‌دانه، جایگزین ملایمی برای کرم پودر نیز هستند. البته در زمینه تنوع رنگی این محصولات باید گفت که برندهای مختلف، رنگ‌های متفاوتی را در محصولات خود ارائه می‌کنند. تنوع رنگی بیشتر، طبیعتاً انتخاب رنگ مناسب را برای پوست آسان‌تر می‌کند.

وجود ترکیبات متنوعی مانند نوردی‌هیدرو گوایارتیک اسید یا دایمتیکون در این کرم‌ها باعث شده است که آن‌ها خاصیت پرایمری نیز داشته باشند. درنتیجه نیاز به استفاده جداگانه از پرایمر نیز با مصرف این کرم‌ها برطرف می‌شود.

سخن پایانی

با استفاده از این کرم‌ها، مصرف‌کنندگان زمان کمتری را برای مراحل مراقبت روزانه از پوست صرف می‌کنند و با خرید یک محصول، در هزینه‌هایشان نیز صرفه‌جویی می‌کنند.

از آنجایی که استفاده از یک کرم به‌جای چندین کرم برای مصرف‌کننده خوشایندتر است، این دسته از محصولات بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند.

نوبت شما

آیا شما تا به حال از دی دی کرم استفاده کرده‌اید؟ با کدام‌یک از برندهای تولیدکننده DD کرم ها آشنایی دارید؟ تجربیات خود را برای ما بنویسید.

dd-cream

4.3/5 - (144 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
39 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها