برای رفع پف و تیرگی زیر چشم چه کنیم؟

گذر زمان و عوامل محیطی تأثیرات متفاوتی روی نقاط مختلف پوست صورت می‌گذارند. شاید برخی از این تأثیرات، خیلی خوشایند نباشند. ناحیه زیر چشم‌های ما فضای کوچکی با عرض حدودی 2.5 سانتیمتر است و تا زمانی که این پوست نرم و صاف باشد، هیچ‌کس به آن دقت نمی‌کند. اما وقتی این ناحیه شل، پف‌کرده، تیره و سیاه شود، جلب‌توجه خواهد کرد. پف و تیرگی زیر چشم بر احساس شما درباره ظاهرتان تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود دیگران درباره شما حدس‌هایی بزنند. احتمالاً این جملات برای شما آشنا به‌ نظر می‌رسند: «احساس خستگی می‌کنید؟ شبی طولانی را پشت سر گذاشته‌اید؟ استرس دارید؟»

فضای کوچک زیر چشم‌ها قدرت زیادی دارند تا روی احساسی که نسبت به خودتان دارید تاثیر بگذارند. البته روش‌های متعددی هم برای مهار پف و تیرگی زیر چشم وجود دارد. در این مقاله، با دلایل ایجاد و چگونگی برطرف ‌کردن این دو عارضه آشنا خواهید شد.

1) تیرگی زیر چشم

زمانی می‌توان گفت حلقه‌های تیره زیر چشم ایجاد شده‌اند که پوست زیر هر دو چشم تیره به نظر برسد. این اتفاق با کبودی در اطراف یک چشم بر اثر آسیب، یا قرمزی و تورم در یک چشم در اثر عفونت، متفاوت است.

علت سیاهی زیر چشم

حلقه‌های تیره زیر چشم معمولاً در اثر خستگی ایجاد می‌شوند. گاهی اوقات، آنچه فکر می‌کنیم سیاهی زیر چشم است، فقط سایه‌هایی است که پلک‌های پف کرده یا گودی زیر چشم ایجاد می‌کنند و بخشی از روند طبیعی بالا رفتن سن است.

طبق نظر متخصصان مایوکلینیک برخی از شایع‌ترین علل ایجاد حلقه‌های تیره زیر چشم عبارت‌اند از:

 •  آلرژی
 • درماتیت آتوپیک (اگزما)
 • درماتیت تماسی (نوعی اگزما که در اثر تماس با ماده‌ای خاص ایجاد می‌شود)
 • خستگی
 • تب یونجه (رینیت آلرژیک)
 • وراثت
 • اختلال در رنگدانه‌های پوست
 • قرارگرفتن در معرض نور خورشید (تابش آفتاب بر پوست، باعث می‌شود بدن ملانین بیشتری تولید کند. ملانین، رنگدانه عامل ایجاد رنگ پوست است.)
 • مالیدن یا خاراندن چشم
 • تغییرات پوستی که با بالا رفتن سن اتفاق می‌افتند

مالیدن چشم باعث تیرگی زیر چشم می شود.

چه زمانی برای درمان تیرگی زیر چشم به پزشک مراجعه کنیم؟

سیاهی زیر چشم معمولاً مشکل پزشکی نیست. اگر تغییر رنگ و تورم فقط زیر یک چشم ظاهر شده و با گذشت زمان وخیم‌تر شده است، باید با پزشک مشورت کنید.

برای رفع سیاهی زیر هر دو چشم، کرم روشن‌کننده پوست مؤثر است. برای روشن‌ شدن هایپرپیگمنتاسیون (تیرگی) زیر چشم، کرم روشن‌کننده پوست حاوی آزلائیک اسید، کوجیک اسید یا گلیکولیک اسید می‌تواند مفید باشد. برخی از این کرم‌ها که درصد کمتری ماده فعال دارند، بدون نسخه در دسترس هستند.

اما اگر می‌خواهید راه حلی فراتر از کانسیلرها و کرم‌های بدون نسخه داشته باشید، برای مشاوره به متخصص پوست مراجعه کنید.

بسته به علت ایجاد حلقه های دور چشم، پزشک ممکن است کرم‌های قوی یا ترکیبی از درمان‌ها را برای از بین بردن یا کاهش تغییر رنگ توصیه کند. لیزردرمانی یا لایه‌برداری شیمیایی نیز می‌تواند در برخی موارد مفید باشد. گودی‌هایی که سایه ایجاد می‌کنند را می‌توان با فیلر (پرکننده) های تزریقی صاف کرد و جراحی می‌تواند پف پلک‌ها را از بین ببرد.

هرچند، در بیش‌تر موارد، درمان‌های خانگی همه آن چیزی است که شما برای مهار این عارضه به آن نیاز دارید.

خودمراقبتی برای رفع تیرگی زیر چشم

حلقه‌های تیره خفیف تا متوسط اغلب به درمان‌های ساده و ارزان‌قیمت به خوبی پاسخ می‌دهند. برخی از این درمان‌ها عبارت‌اند از:

سرما

گشاد شدن رگ‌های خونی زیر چشم ممکن است باعث ایجاد تیرگی زیر چشم شود. سعی کنید یک کمپرس سرد، یک قاشق چای‌خوری سرد یا یک کیسه نخودفرنگی یخ‌زده را که در پارچه‌ای نرم پیچیده شده است در این قسمت نگه دارید تا عروق منقبض شوند. دقت کنید خود چشم را در معرض سرما قرار ندهید.

پف زیر چشم

بالش اضافی

هنگام خواب، سر خود را با دو یا چند بالش بالا بیاورید تا از پفی که با تجمع مایع در پلک‌های پایینی به وجود می‌آید جلوگیری شود. البته لازم است به زاویه گردن خود نیز دقت کنید تا دچار درد گردن یا سر نشوید.

خواب بیشتر

کم‌خوابی در شب معمولاً باعث ایجاد سیاهی زیر چشم نمی‌شود، اما کمبود خواب ممکن است شما را رنگ‌پریده نشان دهد. بنابراین، تیرگی زیر چشم و حلقه‌هایی که از پیش وجود داشته‌اند آشکارتر خواهند شد.

به طور کلی، همیشه سعی کنید میزان خواب شبانه‌تان هفت تا هشت ساعت باشد و بهداشت خواب را به‌خوبی رعایت کنید. تغییر رنگ و ظاهر پوست، شاید کوچک‌ترین مشکلی باشد که خواب ناسالم و ناکافی ایجاد می‌کند.

کمتر قرارگرفتن در معرض آفتاب

تلاش کنید تا صورت‌تان کمتر در معرض نور خورشید قرار بگیرد. استفاده از کرم ضد آفتاب در هر چهار فصل را هم فراموش نکنید.

مرطوب‌کننده

برخی از مرطوب‌کننده‌های بدون نسخه ممکن است به شما در رفع سیاهی زیر چشم کمک کنند. بسیاری از این مرطوب‌کننده‌ها حاوی کافئین، ویتامین E، آلوورا ، هیالورونیک اسید یا رتینول هستند. سرم دور چشم حاوی این ترکیبات نیز می‌تواند بسیار موثر باشد.

البته از آنجا که پوست اطراف چشم بسیار حساس است، درصد ترکیبات فعال محصولاتی که برای این ناحیه استفاده می‌شود بسیار مهم‌تر از نقاط دیگر صورت است. بنابراین توصیه می‌شود به جای مرطوب‌کننده‌های صورت از کرم‌ دور چشم که به طور ویژه مخصوص این مشکل فرموله شده‌ است، استفاده کنید.

خیار برای کاهش تیرگی زیر چشم

طرفداران درمان‌های طبیعی پیشنهاد می‌کنند برش‌های ضخیم خیار را خنک کنید و آن‌ها را 10 دقیقه روی حلقه‌های تیره دور چشم قرار دهید. سپس محل را با آب خنک بشویید. این درمان را دو بار در روز تکرار کنید.

تیرگی زیر چشم و ماسک طبیعی

روغن بادام

یکی دیگر از توصیه‌های طرفداران درمان‌های طبیعی این است که مقدار کمی روغن بادام را (به این دلیل که حاوی ویتامین E است) درست قبل از خواب، بسیار بسیار آرام روی حلقه‌های تیره دور چشم ماساژ دهید و صبح، محل را با آب سرد بشویید. این کار را چند شب تکرار کنید تا حلقه‌های تیره از بین بروند.

چای کیسه‌ای

درمان‌گران طبیعی پیشنهاد می‌کنند دو چای کیسه‌ای -چای کافئین‌دار- را در آب گرم خیس کنید و پس از آن کیسه‌ها را در یخچال قرار دهید. پس از خنک شدن کیسه‌ها را از یخچال بیرون آورده و آن ها را روی محل تیرگی زیر چشم قرار دهید. بعد از پنج دقیقه، چای‌های کیسه‌ای را بردارید و محل را با آب سرد بشویید.

2) پف زیر چشم

پف زیر چشم -تورم خفیف زیر چشم- با افزایش سن اتفاق می‌افتد. با بالا رفتن سن، بافت‌های اطراف چشم از جمله برخی از ماهیچه‌های پشتیبان پلک‌ها، ضعیف می‌شوند. سپس چربی طبیعی حمایت‌کننده از چشم، به داخل پلک‌های پایینی منتقل شده و باعث می‌شود پلک‌ها پف‌کرده به‌نظر برسند. همچنین ممکن است مایع در فضای زیر چشم تجمع کرده و تورم را افزایش دهد.

پف زیر چشم معمولاً زیبایی چهره را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به‌ندرت علامتی از یک بیماری زمینه‌ای جدی است. درمان‌های خانگی مانند کمپرس سرد می‌توانند به بهبود ظاهر پف زیر چشم کمک کند. در پف مزمن یا آزاردهنده زیر چشم، جراحی پلک نیز می‌تواند یکی از گزینه‌ها باشد.

علائم پف زیر چشم

پف زیر چشم با نشانه‌های زیر شناخته می‌شود:

 • تورم خفیف
 • افتادگی یا شل شدن پوست
 • حلقه های تیره

چه زمانی برای درمان پف زیر چشم به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر پف زیر چشم دارید، احتمالاً از ظاهر خودتان راضی نیستید، اما باید بدانید این عارضه معمولاً مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کند و به مراقبت‌های پزشکی نیازی ندارد. البته در صورتی که پف زیر چشم با تورم شدید، مزمن، دردناک، خارش‌دار یا قرمزی همراه باشد باید به پزشک مراجعه کنید.

پزشک شما سایر علل احتمالی مانند اختلال عملکرد کلیه‌ها، بیماری تیروئید، عفونت یا آلرژی که ممکن است در ایجاد تورم نقش داشته باشند را بررسی می‌کند و پس از ردکردن آن‌ها، احتمال دارد شما را به متخصص چشم، جراح پلاستیک یا جراح پلاستیک چشم (جراح اکولوپلاستیک) ارجاع دهد.

این گونه درمان‌های تهاجمی مانند جراحی پلک (بلفاروپلاستی) یا حتی تزریق فیلرها، به دلیل ظرافت بسیار زیاد پوست اطراف چشم و نیز اهمیت مراقبت از خود چشم، حتماً و حتماً باید توسط پزشک متخصص (و نه یک تکنیسین) انجام شوند.

علت پف زیر چشم

با بالا رفتن سن، ساختار بافت و ماهیچه‌های حمایت‌کننده پلک ضعیف می‌شود، پوست شروع به شل‌شدن می‌کند و بافت چربی دور چشم به ناحیه زیر چشم منتقل می‌شود.

همچنین، فضای زیر چشم می‌تواند محل تجمع مایع باشد و به این واسطه دچار تورم شود. عوامل متعددی باعث ایجاد یا بدترشدن این عارضه می‌شوند. از جمله:

 • احتباس مایعات، به ویژه هنگام بیدارشدن از خواب یا بعد از صرف یک وعده غذایی شور
 • کمبود خواب
 • آلرژی
 • سیگارکشیدن
 • وراثت

خودمراقبتی برای رفع پف زیر چشم

با کمک روش‌های زیر می‌توانید به‌راحتی پف زیر چشم را از بین ببرید:

مصرف نمک را محدود کنید

نمکدان را کنار بگذارید! آب همیشه از قسمت‌های کم سدیم، به قسمت‌هایی که بیشترین سدیم را دارند راه پیدا می‌کند، مانند ناحیه اطراف چشم. به همین دلیل است که یک شام خوش‌نمک اغلب باعث پف زیر چشم در صبح روز بعد می‌شود.

کم کردن نمک در رژیم غذایی

آلرژی خود را مدیریت کنید

فصل آلرژی با آبریزش و پف چشم همراه است. آن دسته از داروهای بدون نسخه که برای حساسیت، سرماخوردگی یا عفونت‌های سینوسی مصرف می‌کنید، می‌توانند پف چشم و آبریزش بینی را نیز برطرف کنند.

نحوه خوابیدن خود را تغییر دهید

آیا شما روی شکم یا به پهلو می‌خوابید؟ جاذبه باعث تجمع مایع و در نتیجه، ایجاد تورم در ناحیه زیر چشم می‌شود. سعی کنید به پشت (طاق‌باز) بخوابید و یک بالش اضافی نیز زیر سر خود داشته باشید.

قبل از خواب، آرایش خود را پاک کنید

باقی‌ ماندن آرایش روی صورت در زمان خواب، به چشم صدمه می‌زند و باعث آبریزش و پف زیر چشم در صبح روز بعد می‌شود. هرشب صورت خود را طبق آنچه در روتین مراقبت پوستی گفته می‌شود بشویید. بهتر است برای پاک کردن آرایش چشم خود از محصولات تخصصی این ناحیه استفاده کنید.

از مصرف الکل اجتناب کنید

الکل باعث می‌شود آب از پوست خارج شود. هنگامی که ناحیه حساس اطراف چشم خود را تضعیف کنید، آن را برای بروز افتادگی پوست و پف زیر چشم مستعد خواهید کرد. اگر به دلیل نوشیدن الکل پف زیر چشم دارید، قبل از خواب آب بنوشید و از یک مرطوب‌کننده در ناحیه دور چشم برای ترمیم آسیب ناشی از الکل استفاده کنید.

از چشم خود در برابر پرتو فرابنفش محافظت کنید

شما کارهای زیادی برای محافظت از بدن خود در برابر نور خورشید انجام می‌دهید. اما آیا همین کارها را برای چشم‌های خود هم انجام می‌دهید؟ آفتاب زیاد باعث افتادگی و چروک‌شدن و تیرگی پوست اطراف چشم می‌شود. از کرم‌های ضد آفتاب، عینک آفتابی و کلاه برای محافظت از صورت در برابر اشعه‌های مضر آفتاب استفاده کنید.

استفاده از ضد آفتاب برای جلوگیری از بردن تیرگی زیر چشم

سیگار نکشید

آیا دلیل دیگری برای ترک سیگار می‌خواهید؟ سیگارکشیدن می‌تواند پوست صورت شما را خشک، سست و ضعیف کند. سیگار نکشید و خود را از شر چشم‌های چروکیده و پلک‌های افتاده نجات دهید.

چشم‌هایتان را خنک کنید

چشم‌هایتان ورم کرده است؟ آن‌ها را خنک کنید! کمپرس سرد می‌تواند پف چشم را از بین ببرد. قاشق، برش‌های خیار یا چای کیسه‌ای خنک را امتحان کنید. دمای پایین، اثرگذار خواهد بود.

از کرم دور چشم استفاده کنید

قفسه‌های فروشگاه‌ها مملو از کرم‌ها و لوسیون‌هایی هستند که برای کاهش پف، تیرگی زیر چشم یا چین و چروک پوست اطراف چشم از آن‌ها استفاده می‌شود. برای انتخاب محصول مناسب، ترکیبات آن‌ و اعتبار برند عرضه‌کننده آن محصول را مد نظر قرار دهید. در ادامه درباره ترکیبات موثر در کرم‌های دور چشم صحبت خواهیم کرد.

لنزهای تماسی خود را بررسی کنید

اگرچه لنزها به شما کمک می‌کنند واضح ببینید، اما می‌توانند ذرات کوچک را روی سطح چشم به دام انداخته و باعث عفونت و التهاب چشم شوند. این اتفاق در نهایت، به پف‌کردن چشم و حتی مشکلات جدی‌تر منجر می‌شود.

ترکیبات موثر در کرم‌های دور چشم

ترکیبات گیاهی بسیار موثری وجود دارند که برای رفع مشکلات پوست دور چشم به کار می‎روند. در ادامه پنج مورد از برترین ترکیبات طبیعی برای رفع تیرگی و پف زیر چشم را می‌خوانیم.

کافئین

کافئین التیام‌بخش، ضد التهاب و منقبض‌کننده رگ‌های خونی است. این عملکرد، قرمزی و پف زیر چشم را کاهش می‌دهد. در واقع کافئین با تنگ کردن رگ‌های ظریفی که پوست نازک زیر چشم‌ها را خون‌رسانی می‌کنند، التهاب پوست را کاهش می‌دهد و آن را آرام می‌کند.

ویتامین E

آنتی‌اکسیدان‌های قوی ویتامین E در مبارزه با رادیکال‌های آزاد و اثرات پرتوهای فرابنفش بسیار موفق عمل می‌کنند و هایپرپیگمنتاسیون (افزایش رنگدانه) و چین و چروک اطراف چشم‌ها را تا حدود زیادی برطرف می‌کنند.

ویتامین A

رتینول و رتینوئید مشتقات ویتامین آ هستند که نوسازی سلول‌های پوستی و تولید کلاژن را تحریک می‌کنند. رتیول بافت کلی پوست را بهبود می‌بخشد و با نفوذ به لایه‌های عمیق‌تر پوست، خطوط و چین و چروک ظریف را کاهش می‌دهد.

چای سبز

این ماده طبیعی، سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هاست و از پوست در برابر استرس‌های محیطی که منجر به پیری آن می‌شوند محافظت می‌کند. پلی‌فنل‌های چای سبز که همان آنتی‌اکسیدان‌هایش هستند، با مهار و خنثی کردن رادیکال‌های آزاد در بدن، خطر آفتاب سوختگی را کاهش داده و فعالیت آنزیم تجزیه‌کننده کلاژن را نیز کم می‌کنند. نتیجه؟ کاهش آسیب پرتوهای فرابنفش و خطوط و چین و چروک کمتر.

رفع تیرگی زیر چشمبا نوشیدن چای سبز

هیالورونیک اسید

هیالورونیک اسید پوست را آبرسانی و توپر می‌کند. این هملکرد باعث یکنواخت‌تر شدن رنگ پوست و جوانسازی آن می‌شود. این مسئله به کاهش تیرگی زیر چشم کمک می‎‌کند. همچنین در برطرف کردن چروک‌های ظریف اطراف چشم هم موثر است.

پپتیدها

پتیدها واحدهای سازنده کلاژن هستند و کلاژن عامل صافی و یکنواختی پوست است. با افزایش سن، یا قرار گرفتن در برابر عوامل استرس محیطی مانند پرتوهای UV، پوست تراکم کلاژن خود را به تدریج از دست می‌دهد و این آغاز ظهور چین و چروک‌های ناخوشایند است. استفاده از کرم‌‌های دور چشم حاوی پپتیدها، می‌تواند محرک سنتز و افزایش کلاژن در پوست باشد.

از تجربه خودتان بگویید

ممکن است شما هم جزء آن دسته از افراد باشید که برای دوره‌ای کوتاه یا بلند، پف و تیرگی زیر چشم داشته‌اند. اگر این‌طور است، از تجربه‌ی خودتان بگویید و بنویسید که برای رفع این عارضه‌ها چه کارهایی انجام داده‌اید؟

منابع

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6412948
https://www.medicinenet.com/eye_health_symptoms_meanings/article.htm
https://www.webmd.com/beauty/ss/slideshow-banish-the-bags-under-your-eyes
https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-dark-circles-permanently
https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/how-to-get-rid-of-bags-under-eyes
https://www.mayoclinic.org/symptoms/dark-circles-under-eyes/basics/causes/sym-20050624
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bags-under-eyes/symptoms-causes/syc-20369927

 

lafarrerr-eye-creams

5/5 - (2 امتیاز)

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها