10 علت وز شدن مو و راه های جلوگیری از هرکدام

اگر برای صاف کردن موهای وز خود از اتوی مو یا ابزارهای حرارتی استفاده می کنید، باید بدانید که مسیر اشتباهی را در پیش گرفته اید. این کار بسیار خسته کننده است و به نظر می رسد هیچ گاه تمام نمی‌شود. پس، دست نگه دارید و پیش از اینکه با نشانه‌ها بجنگید، علت وز شدن مو خود را پیدا کنید. در این مقاله ما به شما کمک می‌کنیم تا دلایل اصلی وز شدن موی خود را بشناسید. افزون بر این، به شما خواهیم گفت که کدام روش‌ها را برای درمان وزی مو امتحان کنید. پس اندکی وقت بگذارید و متن زیر را بخوانید.

کمبود رطوبت علت اصلی وز شدن مو است.

علت وز شدن مو چیست؟

کمبود رطوبت، دلیل اصلی وز شدن مو شماست. وقتی رطوبت مو کم است یا هوا رطوبت زیادی دارد، کوتیکول (لایه بیرونی مو) باز می‌شود تا رطوبت مورد نیاز خود را از هوا جذب کند. به همین دلیل است که هوای مرطوب اغلب این اوضاع را بدتر می‌کند.

علاوه بر آب و هوا و کمبود رطوبت، چند عامل دیگر نیز ممکن است باعث وز شدن موی سر شما شوند. در ادامه برخی از آنها را توضیح داده‌ایم.

1) با آب داغ دوش می‌گیرید

دوش گرفتن با آب داغ به جز اینکه به شما آرامش بدهد، فایده دیگری برای پوست یا موهای شما ندارد. متأسفانه، آب داغ، چربی طبیعی موهای شما را از بین می‌برد. چربی طبیعی سر، موهای شما را مرطوب و براق نگه می‌دارد. بنابراین، عاقلانه‌ترین کار، پرهیز از اقداماتی است که چربی‌های گران‌بهای مورد نیاز موهای شما را از بین می‌برند.

خوشبختانه، کاری که باید انجام بدهید خیلی دشوار نیست؛ فقط کافی است با آب ولرم حمام کنید و زمان کمتری در حمام بمانید تا چربی طبیعی موهایتان را کمتر از دست بدهید.

2) هر روز از وسایل حرارتی حالت دهنده مو استفاده می کنید

متأسفانه استفاده مکرر از ابزارهای حرارتی ای نظیر اتوی مو، به موهای شما آسیب می‌رساند. این کار، رطوبت طبیعی مو‌هایتان را از بین می‌برد و احتمال وز شدن موهایتان را بالا می‌برد. وسایل حرارتی حالت دهنده مو، موجب خشکی و شکنندگی تارهای مو می‌شوند.

بهترین کار این است که استفاده از ابزارهای حرارتی مو (یعنی سشوار، اتوی صاف کننده مو، دستگاه فرکننده مو یا هر دستگاه حرارتی حالت دهنده مو) را به حداقل برسانید. اگر چاره‌ای جز استفاده از این ابزارها ندارید، پیش از مصرف این وسایل حرارتی، از محافظ حرارتی مو استفاده کنید. همچنین، این ابزارها را در کمترین دمای ممکن تنظیم کنید.

3) هر روز موهای خود را می شویید

این مسئله بر کسی پوشیده نیست که مصرف شامپو‌های قوی، تعادل طبیعی موها را به هم می‌ریزد و به دنبال آن، موها به تدریج خشک، کدر و وز می شوند. همچنین، در نظر داشته باشد که همه شامپوها یکسان نیستند؛ احتمال زیادی وجود دارد که ترکیبات شامپوی انتخابی شما موجب خشکی بیشتر مو‌هایتان شود.

بهترین کار این است که موهای خود را هر روز نشویید، بلکه با توجه به نوع موهای خود، شامپویی را انتخاب کنید که بتوانید با آن دو الی سه بار در هفته موهایتان را بشویید. همچنین، نرم کننده یا شامپوی آبرسان گزینه مناسبی برای درمان خشکی مو و وز شدن آن است، زیرا رطوبت اضافی کوتیکول مو را می پوشاند. در نتیجه، موهایتان کمتر وز می شوند زیرا کمبود رطوبت (علت وز شدن مو) رفع می‌شود.

4) دچار موخوره شده‌اید

مو‌های شکننده و موخوره دار یکی از دلایل وزی مو است.

مو‌های شکننده و موخوره دار، خیلی راحت وز می شوند. افزون بر این، هر چه موخوره برای مدت بیشتری روی موهایتان باقی بماند، احتمال آسیب دیدن ساقه مو و تخریب آن افزایش می یابد.

برای رفع موخوره باید هر شش تا هشت هفته باید موهایتان را کوتاه کنید تا در بهترین حالت خود قرار داشته باشند. همچنین، از روغن مخصوص مو یا سرم مو روی قسمت انتهایی مو استفاده کنید.

بیشتر بدانید:علت موخوره : 12 عادت اشتباه که منجر به موخوره می‌شود

5) موهایتان را با حوله  زبر خشک می‌کنید

اگر موهای خود را در حوله‌ای زبر بپیچید، رطوبت به سرعت از آن خارج می‌شود و موهایتان بیشتر وز می‌شود. چنانچه موهایتان مجعد و فرفری است، بر اثر اصطکاک، موهایتان گره می‌خورند و بد شکل می‌شوند.

طبق این مقاله، بهتر است با یک حوله میکروفیبر مو‌هایتان را خشک کنید. این کار، وز شدن مو را کنترل می‌کند و آسیب ناشی از خشک کردن نادرست را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

6) موهایتان را بعد از حمام شانه می کنید

گرچه باز کردن گره موهای مجعد و فر ضروری است، اما بلافاصله بعد از دوش گرفتن زمان مناسبی برای این کار نیست. در حقیقت، مرتب کردن مو در حمام آسان‌تر است. اگر از زیر دوش بیرون بیایید، باز گردن گره موهای مجعد و فر دشوارتر خواهد بود. اگر موهای مجعد خود را بعد از دوش گرفتن شانه کنید، تمام زحمتی را که برای مراقبت از آنها کشیده‌اید به باد رفته است.

بهتر است، تنها درصورتی که از محصولات نرم کننده مو مانند ماسک مو استفاده کرده‌اید، موهایتان را شانه کنید. البته، باید مراقب باشید تا موهایتان کشیده نشوند و نشکنند. پس، با انگشت یا شانه ای نرم و دندانه درشت، گره موهای خود را باز کنید تا موهایتان مرتب شوند.

7) به موهایتان رطوبت کافی نمی‌رسانید

همانطور که در ابتدا گفتیم، اصلی‌ترین علت وز شدن مو، خشکی و نداشتن رطوبت کافی است. بنابراین، اگر موهایتان وز است، باید به آنها رطوبت بیشتری رساند.

این مسئله چندین راه حل متفاوت دارد. می توانید هفته‌ای یک بار از ماسک نرم کننده عمیق مو به همراه آبرسان استفاده کنید. همچنین می توانید از یک سرم ضد وز مو بدون نیاز به آبکشی کمک بگیرید. با این کار، رطوبت موهایتان در تمام طول روز حفظ می‌شود.

8) از حالت دهنده‌های ضعیف استفاده می‌کنید

رطوبت رسانی موها به نرم کنندگی و رفع وزی مو کمک می کند.

اگر موهای شما هم وز می‌شوند و هم حالت خود را زود از دست می‌دهند. به احتمال زیاد باید از نگهدارنده‌های قوی‌تری استفاده کنید. مدت اثر همه این محصولات به نوع مو‌های شما بستگی دارد.

یادتان باشد علاوه بر استفاده از محصولات قوی، موهایتان را رطوبت‌رسانی کنید. محصولاتی مانند اسپری حالت دهنده مو، به نرم کنندگی و رفع وزی مو کمک می‌کنند و نیز موجب رطوبت‌رسانی و تغذیه ساقه مو می‌شوند.

9) هنگام برداشتن گیره‌ و سنجاق مو، با ملایمت رفتار نمی‌کنید

گیره سر برای جمع کردن مو‌های مجعد و فر و مرتب نگه داشتن آنها مفید است. اگر از این روش استفاده‌ می‌کنید باید گیره‌ها را با دقت بردارید. گاهی گیره‌های مو که در پشت سر قرار دارند، به خوبی دیده نمی‌شوند و هنگام برداشتن آزار دهنده‌اند و باعث به هم ریختن مو و وز شدن آن می‌شوند.

گاهی در وضعی قرار می‌گیرید که به سختی می‌توانید گیره‌ها و سنجاق‌ها را از موهایتان باز کنید. در این مواقع بهتر است دست نگه‌دارید و از کسی بخواهید کمکتان کند یا اینکه یک آیینه پیدا کنید تا از وز شدن، شکسته شدن و آسیب دیدگی بیشتر مو جلوگیری کنید.

10) قبل از خشک شدن کامل موها، به آن‌ها دست می‌زنید

اگر چه ممکن است مشکل باشد، دست نگه‌دارید و بگذارید موهایتان تا ده دقیقه بعد از زمانی که فکر می کنید خشک شده‌اند، آزاد بمانند. اگر موهای شما به طور طبیعی خشک شوند بهتر حالت می‌گیرند. علاوه بر این، به راحتی حالت خود را از دست نمی‌دهند.

سخن پایانی

حال که 10 علت وز شدن مو را می‌شناسید و می‌دانید که برای جلوگیری از وز شدن مو باید چه کار کنید. پس از دانسته‌های خود استفاده کنید و به جای اینکه وقت خود را صرف صاف کردن موهای خود کنید، مراقب آنها باشید تا وز نشوند. همانطور که خواندید، این کار خیلی ساده است. فقط باید صبور باشید تا بعد از چند ماه، نتیجه تلاش‌های خود را ببینید. در پایان، اگر سؤال یا پیشنهادی دارید، در قسمت «بیان نظر» آن را بنویسید.

منابع:

https://www.garnierusa.com/tips-how-tos/what-causes-frizzy-hair
https://www.naturallycurly.com/curlreading/regimen/this-is-why-your-hair-looks-frizzy-after-it-dries

 anti-frizz-hair-serum

4.2/5 - (69 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
26 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها