درمان سریع خشکی پوست در فصول پاییز و زمستان

خشکی پوست یکی از مشکلاتی است که در فصل پاییز و زمستان بیشتر رواج می‌یابد. مراقبت از پوست، همیشه ضروری است، اما در ماه‌های زمستان لزوم آن بیشتر می‌شود. زیرا در زمستان با سردتر شدن هوا، سطح رطوبت پوست کاهش می‌یابد. با مرطوب نگه داشتن پوست، می‌توانید از خشکی، خارش و ترک خوردن پوست در زمستان جلوگیری کنید. اما، همه چیز به مصرف مرطوب کننده محدود نمی‌شود. برای مراقبت از پوست و درمان سریع خشکی پوست باید علاوه بر استفاده از کرم مرطوب کننده کارهای دیگری نیز انجام دهید.

نگران نباشید! در این مقاله همه چیز را توضیح داده‌ایم.

درمان سریع خشکی پوست در فصول پاییز و زمستان

چه عواملی سبب خشکی پوست می‌شود؟

وقتی پوست شما به اندازه‌ی کافی چربی محافظ نداشته باشد، رطوبت از آن خارج می‌شود و هنگامی که در خارجی‌ترین لایه‌ی پوست شما آب کافی وجود ندارد، پوست خشک می‌شود. طبق مطالعات انجام شده در زمستان که رطوبت محیط پایین است این اثر تشدید می‌شود.

موارد زیر از دلایل دیگر خشکی پوست است

 • استفاده‌ی بیش از حد از صابون و شوینده ها
 • شستشوی صورت یا استحمام با آب داغ
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی قوی
 • انواع خاصی از بیماری‌های پوستی
 • افزایش سن و پیری

چرا خشکی پوست مهم است؟

خشکی پوست به خودی خود مسئله‌ی حادی نیست، اما ممکن است مشکلات زیر را برای شما ایجاد کند.

 • خارش پوست
 • ضخیم و زبرشدن مناطقی از پوست
 • ایجاد ترک های دردناک
 • درماتیت سبورئیک که طی آن پوست قرمز، ملتهب و پوسته پوسته می‌شود.
 • اگزما که به صورت لکه‌های گرد، پوسته پوسته، خارش دار و قرمز روی پوست شما ظاهر می‌شود.
 • عفونت باکتریایی

چگونه می‌توانید خشکی پوست را درمان کنید؟

اولین گام درمان سریع خشکی پوست، شناسایی علت آن است. هوای زمستانی یکی از دلایل اصلی خشکی پوست است. اما اگر پوست شما بسیار خشک است، ممکن است بخواهید درباره مشکلات احتمالی دیگر با پزشک خود صحبت کنید.

پزشک ممکن است بتواند در کشف علت خشکی پوست و چگونگی جلوگیری از آن به شما کمک کند. مثلاً ممکن است به شما توصیه کند از تماس با برخی محصولات یا مواد شیمیایی بپرهیزید.

5 درمان سریع خشکی پوست

در ادامه پنج روش آسان و انجام‌پذیر را برای برطرف کردن خشکی پوشت با هم می‌خوانیم.

1) از آب داغ کمتری استفاده کنید

شاید فکر کنید غوطه ور شدن در آب، ایده‌ی خوبی برای هیدراته کردن پوست است، اما حقیقت این است که آب، گاهی خشکی پوست را بدتر می‌کند. به ویژه اگر از آب داغ و صابونی استفاده کنید. شستن بیش از حد پوست، چربی‌های محافظ آن را از بین می‌برد. به همین دلیل، پوست شما خشک می‌شود.

برای درمان سریع خشکی پوست از آب داغ استفاده نکنید

کاری که باید انجام دهید این است که مدت کمتری در حمام بمانید (10 دقیقه یا کمتر) و از آب گرم به جای آب داغ استفاده کنید.

2) از صابون کمتری استفاده کنید

مصرف بیش از حد صابون یا ضد عفونی کننده دست آن را خشک می‌کند. پس کمتر از صابون و ضد عفونی کننده دست استفاده کنید. هنگام استحمام صابون را فقط در زمان و جایی که به آن احتیاج دارید، استفاده کنید؛ یعنی زیر بغل، کشاله‌ی ران و روی پای خود. همچنین، توصیه می‌کنیم برای درمان سریع خشکی پوست خود از صابون‌های ملایم و بدون عطر یا ترجیحاً شامپو های بدن ملایم  و مناسب پوست‌های حساس استفاده کنید که کمتر باعث خشکی پوست می‌شوند.

برای درمان سریع خشکی پوست خود از صابون‌های ملایم و بدون عطر استفاده کنید که کمتر باعث خشکی پوست میشود.

3) پوست خود را مرطوب کنید

مرطوب کننده پوست محصولی عالی برای مقابله با خشکی و مشکلات پوستی ناشی از آن است. مرطوب کننده مناسب پوست خشک می‌تواند با ملایمت پوست شما را رطوبت رسانی و نرم کند. برای بهره بردن بیشتر از محصول مرطوب کننده، ابتدا پوست خود را با آب کمی مرطوب کنید سپس از کرم یا سایر محصولات مرطوب کننده استفاده کنید.

چهار نوع مرطوب کننده اصلی برای درمان سریع خشکی پوست وجود دارد که بدون نسخه در دسترس شما هستند.

چهار نوع مرطوب کننده اصلی برای درمان سریع خشکی پوست وجود دارد

 • پماد مرطوب کننده

پماد بیشترین میزان رطوبت را در پوست شما به دام می اندازد، البته پمادها غالباً چرب هستند. وازلین (petroleum jelly) نمونه‌ای از این نوع مرطوب کننده است.

اگر از خشکی و خارش پوست بدن رنج می‌برید توصیه می‌کنیم هر بار پس از استحمام، بدن خود را کمی خشک کنید و هنگامی که هنوز نم‌دار و اندکی مرطوب است، با وازلین پوست خود را چرب کنید. با کمی صبر و حوصله وازلین جذب می‌شود و به زودی شاهد اثر التیام‌بخش آن خواهید بود.

 • روغن مرطوب کننده

هرچند، نسبت به پمادها چربی کمتری دارد، در مبارزه با خشکی پوست مؤثر است. روغن بچه، روغن معدنی و روغن حمام از این دسته‌اند. بهترین نحوه استفاده از روغن بدن نیز مانند وازلین است.

 • کرم مرطوب کننده

استفاده از کرم مرطوب کننده برای درمان سریع خشکی پوست نسبت به پمادها یا روغن‌های دیگر محبوبیت بیشتری دارد. زیرا پوست شما راحت‌تر و سریع‌‌تر از محصولات حاوی چربی بیشتر، آن را جذب می‌کند. یک نمونه‌ی آن کرم دست است.

 • لوسیون مرطوب کننده

به طور کلی، کمترین چربی را دارد و به دلیل داشتن الکل بیشتر، نسبت به گزینه‌های دیگر خاصیت مرطوب کنندگی کمتری دارد. مانند بقیه محصولات مرطوب کننده، بعد از شستن پوست خود، آن را آهسته خشک کنید. سپس بلافاصله لوسیون خود را بمالید. مرطوب کردن پوست بعد از شستشوی آن به درمان سریع خشکی پوست شما کمک می‌کند تا حد ممکن رطوبت را در پوست خود به دام اندازید.

محافظت از پوست

برای محافظت از پوست و مو در برابر وزش باد شدید، باران و برف، به پوشیدن دستکش و کلاه یا روسری عادت کنید. همچنین، ضد آفتاب را فراموش نکنید. آفتاب زمستان به اندازه آفتاب تابستان آسیب رسان است. بنابراین از کرم ضد آفتاب طیف گسترده (که پوست را از UVA و UVB محافظت کند)، برای حفاظت از قسمت‌هایی از پوست خود که در معرض آفتاب است، استفاده کنید.

با پوشیدن دستکش و کلاه یا روسری از پوست خود در برابر سرما محافظت کنید

 افزایش رطوبت هوا

سیستم‌های گرمایشی، هوا را خشک می‌کنند. بنابراین، یک دستگاه بخور را در خانه‌ی خود (به خصوص در اتاق خواب) قرار دهید تا هوای منزلتان مرطوب شود. دستگاه بخور برای درمان سریع خشکی پوست بسیار تاثیرگذار است.

نوشیدن آب

بیشتر مردم در زمستان میل کمتری به نوشیدن آب دارند و به نوشیدنی‌های گرمی نظیر قهوه و چای تمایل بیشتری نشان می‌دهند. اگر شما هم این گونه‌اید، فراموش نکنید که پوست شما به هیدراته شدن تمام و کمال از درون و بیرون نیاز دارد. پس برای جلوگیری و درمان خشکی پوست خود کمی آب ولرم را با چند قطره لیمو بنوشید (ترکیب آب با لیمو جذب آن را بیشتر می‌کند.) تا پوست‌تان شاداب و هیدراته شود.

مرطوب سازی شبانه

نواحی خشک‌تر پوست مانند دست، پا، آرنج و زانوها نازک‌تر از قسمت‌های دیگر است. این نواحی، زودتر از بخش‌های دیگر رطوبت خود را از دست می‌دهند. هنگام شب لایه‌ی ضخیمی از مرطوب کننده را روی پوست خود بمالید، سپس از دستکش و جوراب نخی استفاده کنید تا مواد مرطوب کننده بیشتری تا صبح جذب پوست‌تان شود. دقت کنید کش جوراب یا دستکشی که در طول شب استفاده می‌کنید سفت نباشد تا مانع گردش خون در اعضای بدن‌تان نشود.

لایه برداری پوست

غالباً لایه برداری پوست را در فصل زمستان فراموش می‌کنیم، به ویژه لایه برداری دست هایمان را. اگر سلول‌های مرده خیلی زیاد باشند، رطوبت نمی‌تواند وارد لایه‌های پایین‌تر پوست شود. پس، یک ماسک لایه بردار پیدا کنید و آن را روی صورت، دست‌ها و لب‌های خود استفاده کنید، سپس بلافاصله از مرطوب کننده استفاده کنید تا پوستتان نرم‌تر شود. استفاده از شوینده‌ی لایه بردار بدن نیز در زمستان مفید است. البته به شرطی که پوست شما از شدت خشکی دچار زخم نشده باشد.

4) از تماس با مواد تحریک کننده پوست و آلرژن ها بپرهیزید

اگر اگزما، درماتیت یا پسوریازیس دارید، باید از آلرژ‌ن‌ها و محرک‌هایی که ممکن است سبب آغاز یا شعله‌ور شدن این بیماری‌ها شود، بپرهیزید. پوست در زمستان شکننده‌تر است. بنابراین، برای درمان سریع خشکی پوست در این فصل از پارچه‌های محرک (مانند پشم) و شوینده های حاوی مواد شیمیایی دوری کنید. به جای آن، از بهترین شوینده صورت و مرطوب کننده‌های ملایمی استفاده کنید که برای پوست‌های حساس طراحی شده‌اند. علاوه بر این، از «گلوتاتیون» کمک بگیرید.

Glutathione به عنوان «آنتی اکسیدان اصلی» شناخته شده است و به سم زدایی بدن کمک می‌کند. این ماده از برهم‌کنش سه آمینواسید ضروری به وجود می‌آید. گلوتاتیون به طور طبیعی توسط کبد ساخته می‌شود و در تشکیل و ترمیم بافت های بدن، ساخت پروتئین‌ها و عملکرد سیستم ایمنی دخیل است. ترکیبات سمی دارای رادیکال آزاد، معمولاً با گلوتاتیون ترکیب و بدین ترتیب از بدن خارج می‌شوند.

منابع طبیعی و در دسترس گلوتاتیون شامل بروکلی، گل کلم، سیب زمینی، فلفل، هویج، آووکادو، اسفناج، هندوانه، طالبی و ملون است.

هندوانه، طالبی و ملون سرشار از گلوتاتیون هستند.

5) از ماسک‌های خانگی استفاده کنید

ماسک‌های آبرسان خانگی رطوبت مورد نیاز پوست را در ماه‌های سرد سال فراهم می‌کنند. پس، از مرطوب کننده‌های طبیعی مانند عسل، آووکادو، ماست، روغن زیتون، روغن جوجوبا، روغن بادام، موز و آلوئه ورا استفاده کنید. هر چه را دوست دارید با هم مخلوط کنید تا یک کرم یا خمیر بسازید. سپس، برای آبرسانی ماندگار، آن را حدود 10 تا 30 دقیقه روی پوست خود بگذارید.

تجربه شما

تاکنون کدام یک از روش های بالا را استفاده کرده‌اید؟ کدام روش را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟ اگر روش دیگری برای جلوگیری یا درمان سریع خشکی پوست می‌شناسید، آن را معرفی کنید. تجربه‌های شما بسیار ارزشمند است، آن را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

منبع:

https://www.healthline.com/health/dry-skin-winter-months
https:/www.bewell.com/blog/12-tips-to-keep-skin-soft-and-glowing-in-winter
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-717/glutathione
4.4/5 - (14 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها