توصیه‌هایی در رابطه با ترمیم موهای آسیب دیده

آیا می‌توان امیدوار بود که موهای آسیب‌دیده، خشک و شکننده به گیسوانی نرم، صاف، بدون گره و براق تبدیل شوند؟ آسیب موها اغلب اوقات چیزی فراتر از وجود موخوره و دندانه‌دار شدن انتهای مو است. بیرونی‌ترین لایه ساقه مو که کوتیکول نام دارد، در موهای آسیب دیده ، شکننده می‌شود و یکنواختی خود را از دست می‌دهد. در چنین مواقعی موها کدر، وز و مجعد به نظر می‌آیند و به‌راحتی حالت نمی‌گیرند.

در بیشتر مواقع، آسیب مو دائمی است؛ چرا که مو در واقع مجموعه‌ای از سلول‌های مرده است که قابل ترمیم نیستند. تنها درمان، زمان دادن، کوتاه کردن موهای آسیب دیده و انجام اقدامات لازم برای پیشگیری از آسیب‌های جدید است. با‌ این حال ناامید نشوید. با مراقبت از موی سر و چند روش درمانی هدفمند، می‌توانید به ترمیم کوتیکول خارجی و ترمیم موهای آسیب دیده کمک کرده و به این ترتیب، موهایی زیبا و سالم داشته باشید.

در ادامه همراه ما باشید تا راه‌های پیشگیری از آسیب‌های بیشتر و برطرف کردن علائم آسیب را با شما در میان بگذاریم. شاید نیاز باشد جهت رسیدن به آنچه می‌خواهید، تلاش بیشتری انجام دهید.

1) آسیب دیدگی مو به دلیل استفاده از رنگ مو

موهای آسیب دیده

استفاده زیاد از رنگ مو، چه رنگ‌های فانتزی، روشن و با تناژهای متضاد و چه رنگ‌های تیره که برای پوشاندن سفیدی موها به کار می‌روند، عواقبی دارد که ممکن است از رنگ موهایتان ماندگارتر باشد.

رنگ‌های شیمیایی رطوبت طبیعی موها را از بین برده و باعث زبری آن‌ها می‌شوند. در صورتی که پایه مو روشن نباشد، باید قبل از رنگ کردن، موهایتان را دکلره کنید که در این صورت، آسیب وارد شده به موها چند برابر خواهد شد.

چگونه می‌توان با آسیب‌های بیشتر رنگ مو و ایجاد موخوره مقابله کرد؟

به توصیه کارشناسان، بهتر است رنگ مویتان را با توجه به رنگ طبیعی آن انتخاب کنید. این رنگ باید نهایتاً تا 3 درجه با رنگ طبیعی موهایتان متفاوت باشد. ترجیحاً از رنگ‌های تیره‌تر استفاده کنید تا آسیب کمتری به موهایتان وارد شود.

موهایتان را کمتر رنگ کنید

هرچه فاصله بین رنگ کردن موها بیشتر باشد، آسیب کمتری به آن‌ها وارد می‌شود. در صورت امکان، بیش از 8 تا 10 هفته بین دفعات رنگ کردن موهایتان فاصله بیندازید.
برای رسیدن راحت‌تر به چنین هدفی، اقدامات زیر را انجام دهید:

  • موهایتان را کمتر بشویید.
  •  از شامپو مخصوص موهای رنگ شده یا شامپو بدون سولفات استفاده کنید.
  •  بعد از استفاده از شامپو و نرم‌کننده، جهت آبکشی موهایتان از آب سرد استفاده کنید؛ زیرا آب داغ باعث باز شدن کوتیکول و پاک شدن سریع‌تر رنگ مو می‌شود.

برای رنگ کردن موهایتان، به افراد حرفه‌ای مراجعه کنید

مراجعه به سالن‌های آرایشی معمولاً هزینه‌بر است؛ اما سپردن رنگ کردن مو به افراد متخصص، ارزش این هزینه را دارد. این افراد، می‌دانند باید از چه محصولاتی برای به حداقل رساندن آسیب به مو استفاده کنند.

از رنگ موهای نیمه دائمی و شبه دائمی استفاده کنید

رنگ موی شبه دائمی یا Semi-permanent رنگ مویی است که اکسیدان ندارد و لایه سطحی کوتیکول ساقه‌ مو را می‌پوشاند. این رنگ، تنها کمی به ساختار مو نفوذ می‌کند. به همین دلیل است که این نوع رنگ بعد از 6 تا 8 بار شامپو زدن از بین می‌رود.

رنگ موی نیمه دائمی یا Demi-permanent رنگ مویی است که مواد اکسیدان دارد، ولی غلظت آب اکسیژنه به‌عنوان فعال کننده در این رنگ، از رنگ دائمی کمتر است. استفاده از رنگ موهایی که به‌طور دائمی باعث تغییر رنگ مو می‌شوند، در حدی به مو آسیب وارد می‌کند که تنها راه ترمیم موی آسیب دیده کوتاه کردن و رشد مجدد مو است.

در هر بار مراجعه به آرایشگاه تنها از یک نوع خدمات برای موهایتان استفاده کنید

اگر قصد دارید موهایتان را با مواد شیمیایی صاف یا فر کنید، بهتر است این کار را حداقل دو هفته قبل از رنگ کردن انجام دهید. این فاصله به موها فرصت می‌دهد تا به ‌اندازه کافی بهبود پیدا کنند.

آسیب‌های ناشی از رنگ مو را کاهش دهید

موی رنگ شده حساس است و نیاز به مراقبت بیشتری دارد. از آبرسانی و رطوبت رسانی به موی رنگ شده غافل نشوید.

از روغن زیتون استفاده کنید

روغن زیتون علاوه بر مصارف غذایی، برای ترمیم مو نیز بسیار سودمند است. بسیاری از روغن‌ها باعث هیدراته شدن مو و نرم شدن کوتیکول می‌شوند؛ به خصوص روغن زیتون که به نرم شدن موها و ذخیره‌سازی رطوبت مورد نیاز مو کمک می‌کند.

روغن زیتون همچنین در دسترس و به‌راحتی قابل مصرف است و قیمت نسبتاً مناسبی دارد. به‌خاطر داشته باشید که چند روز بعد از رنگ کردن موهایتان، حتماً از روغن زیتون استفاده کنید. اگر دارای موهای فر و موج‌دار هستید و با روغن زیتون حس سنگینی روی موی خود دارید، می‌توانید از روغن نارگیل که سبک‌تر است استفاده کنید.

از شامپو و حالت دهنده‌های مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید.

این محصولات با دارا بودن pH مناسب، مانع باز شدن شفت مو شده و در تثبیت رنگ مو بسیار مفید هستند. به این ترتیب رنگ مویتان دوام بیشتری خواهد داشت. این نوع شامپوها تأثیر بسیار مطلوبی نیز در حفظ ظاهر زیبا، بافت لطیف و نرمی مو دارند.

2) آسیب‌دیدگی مو به دلیل دکلره کردن

آسیب‌دیدگی مو به دلیل دکلره کردن

اگر به‌تازگی رنگ تیره‌ موهایتان را روشن کرده‌ باشید، احتمالاً متوجه آسیب موهای دکلره شده خود شده‌اید.دکلره، روشی برای حذف رنگ طبیعی مو و روشن کردن آن است. دکلره کردن کوتیکول مو را باز کرده و به قسمت داخلی ساختار تار مو نیز وارد می‌شود.

در این مرحله، دکلره، ملانین (رنگ‌دانه مو) را در خود حل و از ساختار مو خارج می‌کند. این روند، موها را خشک، غیریکنواخت، شکننده و ضعیف می‌کند. اگر دائماً در حال تغییر دادن رنگ مویتان هستید، باید بدانید که این کار باعث ضعیف شدن موها شده و خاصیت کشسانی آن را کاهش می‌دهد.

 آسیب‌های ناشی از دکلره را کاهش دهید

در صورت امکان کمتر از دکلره استفاده کنید یا اصلاً این کار را انجام ندهید. دکلره موجب آسیب دیدن موهایتان می‌شود. هرچه این کار را کمتر انجام دهید، برای موهایتان بهتر است.

از مرطوب کننده استفاده کنید

قبل از دکلره، به مرطوب کردن موهایتان توجه بیشتری داشته باشید و حداقل بین دو تا پنج هفته بعد از آن نیز از انجام اقدامات آسیب‌زا مانند حالت دادن مو با سشوار، اتوی مو و غیره خودداری کنید.

از موهایتان در مقابل نور آفتاب محافظت کنید

پرتو فرابنفش (UV) به موها آسیب می‌زند. برای محافظت از پوست سر و موهایتان، از کلاه لبه‌دار یا روسری استفاده کنید. همچنین اگر موهایتان مستقیماً در برابر نور خورشید قرار می‌گیرند، می‌توانید از اسپری‌های محافظ مو استفاده کنید.

محصولاتی را انتخاب و استفاده کنید که حاوی نرم کننده باشند. این را هم بدانید که آسیب‌پذیری موهای دکلره شده در مقابل اشعه‌‌های نور خورشید، بیشتر از موهای دکلره نشده است. بنابراین از موهایتان در برابر پرتو آفتاب محافظت کنید.

برای محافظت از پوست سر و موهایتان، از کلاه لبه‌دار استفاده کنید.

مراقب کلر باشید

کلر علاوه بر اینکه باعث تغییر رنگ و سبز شدن زمینه موها می‌شود، می‌تواند رطوبت مو را از بین برده و باعث زبری و شکستگی مو شود.
برای پیشگیری از آسیب‌ موها در اثر واکنش با کلر استخر، اقدامات زیر را انجام دهید:

  •  قبل از وارد شدن به استخر، موهایتان را با آب تمیز بشویید. رطوبت باقی‌مانده روی موها بعد از آبکشی، از تغییر رنگ موها توسط کلر و خشکی تارهای مو نیز جلوگیری شود.
  •  هنگام خارج شدن از استخر فوراً موهایتان را بشویید.
  •  هرچند که هر نوع شامپوی آبرسان و حالت‌دهنده‌ای می‌تواند مفید باشد، اما بهتر است از شامپو یا حالت‌دهنده‌های مخصوص شنا استفاده کنید.

موهای آسیب دیده توسط دکلره را ترمیم کنید.

موهای دکلره شده بسیار بیشتر از موهایی که فقط رنگ شده‌اند به ترمیم و مراقبت نیاز دارند.

از روغن بادام استفاده کنید

این روغن که بویی شیرین دارد، می‌تواند به نرمی و تقویت موی سر کمک کند. قبل از خشک کردن موها، برای آب رسانی و رفع وز شدن مو ، انتهای موهایتان را به مقدار اندکی از این روغن آغشته کنید.

موهایتان را با آب برنج بشویید

شاید تعجب کنید، اما تحقیقات نشان می‌دهد آبی که هنگام آبکش کردن برنج به دست می‌آید، می‌تواند برای مو بسیار مفید باشد. ماده «اینوزیتول» که در آب برنج یافت می‌شود، به موهای آسیب دیده نفوذ کرده و باعث ترمیم موها از درون می‌شود.

3)  ابزار حرارتی باعث آسیب دیدگی مو می‌شود

استفاده از سشوار یا اتوی مو باعث سوختن فیبرهای مو، باز شدن کوتیکول‌ها و متخلخل شدن مو می‌شود. همچنین استفاده زیاد از این ابزار، به خصوص با درجه حرارت بالا، می‌تواند موهایتان را در معرض آسیب بیشتری قرار دهد.

 آسیب‌های ناشی از ابزار حرارتی مو مثل سشوار، اتوی مو و فرکننده مو را کاهش دهید.

ابزار حرارتی باعث آسیب دیدگی مو می‌شود.

از فاصله دور سشوار بکشید

بر کسی پوشیده نیست که سشوار موجب آسیب به مو می شود. البته خبر خوب این است که می‌توانید این آسیب را کمتر کنید؛ در نتیجه، مجبور نیستید استفاده از سشوار را کنار بگذارید.

اگر از فاصله 15 سانتی‌متری سشوار بکشید و سشوار را مرتب حرکت دهید، آسیب کمتری به موها وارد می‌شود.

از محصولات محافظ مو در مقابل حرارت استفاده کنید

این محصولات محافظت کننده مو هستند و از ایجاد موخوره جلوگیری می‌کنند.

درجه حرارت را پایین بیاورید

حرارت خیلی بالا، صرف نظر از نوع وسیله حرارتی، می‌تواند به موهایتان آسیب برساند. از پایین ترین درجه حرارت دستگاه استفاده کنید. همچنین، زمان استفاده از وسایل حرارتی را کمتر کنید.

اجازه دهید موها به طور طبیعی خشک شوند

با توجه به بررسی های انجام شده اگر به دنبال موهایی سالم هستید، قید هر گونه ابزار حرارتی را بزنید و اجازه دهید موهایتان در هوای آزاد خشک شوند. برای این منظور، بعد از حمام نم موهایتان را به‌آرامی با حوله میکروفایبر بگیرید.

این کار آب اضافه موها را می‌گیرد و باعث می‌شود موها راحت‌تر خشک شوند. حوله را با شدت و محکم روی موهایتان نکشید؛ زیرا این کار باعث اصطکاک غیرضروری شده و به کوتیکول موهایتان آسیب می‌رساند.

هنگام حالت دادن موها به کمک اتوی مو یا بیگودی، بهتر است از درجه حرارت پایین‌تری استفاده کنید. بنابر توصیه کارشناسان، نباید بیش از یک بار در هفته از ابزار حرارتی استفاده کرد.

بهتر است طبیعی باشید

داشتن موهایی همانند موج دریا نیز زیبا است؛ پس سعی کنید موهایتان را بدون استفاده از ابزارهای حرارتی حالت دهید و اجازه دهید موها بافت و حالت طبیعی خودشان را داشته باشند.

موهای آسیب دیده توسط ابزارهای حرارتی را ترمیم کنید

از روغن نارگیل استفاده کنید. این روغن گرمسیری، بمب زیبایی است. مولکول‌های این روغن به‌حدی کوچک هستند که به کوتیکول‌های خارجی مو نفوذ کرده و آن‌ها را از داخل آب‌رسانی می‌کنند. این روغن همچنین می‌تواند باعث بازسازی روغن‌های محافظ موجود در کوتیکول شود.

این روغن‌ها باعث می‌شوند تا موها در مقابل شکنندگی و آسیب‌های ناشی از گرما محافظت شوند. بهتر است از محصولاتی که شامل روغن نارگیل هستند استفاده کنید یا روغن نارگیل گرم شده را به عنوان ماسک آبرسان عمیق، هفته‌ای یک بار به موهایتان بمالید.

4) کوتاه نکردن موها در بازه زمانی مرتب باعث آسیب دیدگی می‌شود

کوتاه کردن موها به‌طور منظم می‌تواند راهی بسیار کارآمد برای سالم نگه داشتن موها باشد. فاصله انداختن در انجام این کار باعث ایجاد موخوره می‌شود. بعد از مدتی، حتی ممکن است انتهای ساقه‌ها نیز گرفتار موخوره شوند.
برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقی، در فواصل منظم به آرایشگاه رفته و قسمت‌های آسیب‌دیده مویتان را کوتاه کنید.

از آسیب‌های بیشتر به موهایتان جلوگیری کنید.

با موهایتان خوب رفتار کنید

از روش‌های مراقبتی مناسب برای پیشگیری از آسیب به مو استفاده کنید تا در صورتی که فاصله زمانی بیشتری بین دفعات کوتاه کردن موهایتان افتاد، موها همچنان عالی به نظر برسند.

موهای آسیب دیده را کوتاه کنید

بر اساس این مقاله موهایتان را به‌‌طور مرتب کوتاه کنید تا قسمت‌های خشک و آسیب‌دیده از بین بروند. آرایشگر می‌تواند به شما بگوید موهایتان باید هر چند وقت یک بار کوتاه شوند.

چگونه موهای آسیب دیده را ترمیم کنیم؟

از ماسک مو یا نرم‌کننده‌ها استفاده کنید.

ماسک مو نمی‌تواند معجزه کند، اما می‌تواند جهت محافظت از موها در مقابل خشکی، شکنندگی، مضرات آفتاب و موخوره مفید باشد.

شما می‌توانید هم از محصولات معتبر هم از ماسک‌های خانگی استفاده کنید؛ البته ماسک های مو خانگی برای اثربخشی به مدت زمان بیشتری نیاز دارند.

نوبت شما

بزرگ‌ترین دغدغه شما در مورد موهای آسیب‌دیده چیست؟ این دغدغه را چطور حل می‌کنید؟ منتظر خواندن نظرات و تجربیاتتان هستیم.

منابع

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19138021
https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/hair-care/styling https://www.hopkinsmedicine.org/news/media/releases/safe_hair_care_spares_hair_johns_hopkins_dermatologists_report

hair-repair-cream

3.8/5 - (6 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها