10 حقیقت *شگفت انگیز* در مورد برنزه کردن بدون آفتاب که نمی دانستید

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که دوست دارید برنزه کردن بدون آفتاب را تجربه کنید و دنبال راهی هستید که کمترین خطر رو برای سلامتیتون داشته باشه، جای مناسبی اومدید. دیگه اصلاً نگران نباشید چون اینجا می‌تونید بفهمید که چطور می‌شه بدون هیچ آسیبی به بدن، رنگ پوستتون رو تیره کنید.

ما در این مقاله سعی داریم آسیب‌های احتمالی برنزه کردن برای شما شرح بدیم و همچنین بهترین راه برنزه کردن پوست بدون هیچ عوارضی رو برای شما بازگو کنیم. با ما همراه باشید.

برنزه کردن بدون آفتاب

قبل از پرداختن به واقعیت‌هایی درباره‌ی برنزه کردن بدون آفتاب، بهتر است کمی درباره‌ی اصطلاح برنزه کردن در محیط‌های روبسته (Indoor Tanning) صحبت کنیم. منظور از برنزه کردن در محیط‌های بسته، استفاده از دستگاه‌هایی است که با تابش ماوراءبنفش (UV)، باعث برنزه شدن پوست به روش مصنوعی می‌شوند.

این دستگاه‌ها عبارت‌اند از سولاریوم (تخت‌های افقی) یا سولاریوم ایستاده (عمودی؛ که شبیه کیوسک‌های کوچکی هستند که تابش از جهت‌های مختلفی صورت می‌گیرد) که نور مصنوعی خورشیدی تولید می‌کنند.

واقعیت: برنزه کردن بدون آفتاب به طرز چشمگیری سرعت پیری پوستتان را افزایش می‌دهد.

آیا واقعا این روش‌ها ایمن‌تر از خورشیدند و آیا منجر به جذب ویتامین D مورد نیاز بدن می‌شوند؟ یافته‌های سال‌ها تحقیقات علمی به این سؤالات و سؤالات دیگری در زمینه‌ی برنزه کردن با نور مصنوعی پاسخ مناسبی داده اند.

در اینجا به ده مورد از واقعیت‌هایی با پشتوانه‌ی علمی و تحقیقاتی که شما را شگفت‌زده خواهد کرد، اشاره می‌کنیم:

1. تخت‌های برنزه ایمن‌تر از نور خورشید نیستند.

علم به ما می‌گوید هیچ نکته‌ی ایمن‌تری در مورد تخت سولاریوم، سولاریوم ایستاده و لامپ‌های خورشیدی وجود ندارد. تنها یک جلسه استفاده از این نوع روش‌های برنزه، ممکن است خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش ‌دهد. (خطر ابتلا به ملانوما تا 20 درصد، سرطان سلول سنگفرشی تا 67 درصد و سرطان سلول پایه‌ای تا 29 درصد افزایش می‌یابد.)

طبق نظر سنجی آکادمی درماتولوژی آمریکا شواهد تأییدکننده‌ی افزایش چشمگیر خطر ابتلا به انواع سرطان پوست با روش‌های برنزه کردن بدون آفتاب بسیار قوی هستند؛ تا جایی که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) قرار دادن برچسب‌های هشداردهنده بر روی تمام دستگاه‌های برنزه کننده در محیط‌های روبسته را الزامی دانسته است. حدود 25٪ از جوانانی که مورد بررسی قرار گرفتند یا آگاه نبودند و یا از اینکه تخت‌های برنزه از نور خورشید امن‌تر نیستند اطمینان کامل نداشتند.

برنزه کردن پوست با سولاریوم

2. برنزه کردن

برنزه کردن بدون آفتاب و یا استفاده از نور خورشید باعث افزایش سن پوست شما می‌شود. چروک‌ها، لک‌های پیری و از دست دادن استحکام پوست در افرادی که برنزه می‌کنند زودتر ظاهر می‌شود. همچنین امکان به وجود آمدن پوست چرمی در افرادی که برنزه کرده‌اند نسبت به کسانی که هیچ‌گاه از برنزه استفاده نکرده‌اند بیشتر است.

(پوست چرمی: در اثر عواملی از جمله مالش یا خاراندن بیش از حد پوست ایجاد می‌شود و پوست در برابر این تحریک، سلول‌های جدید می‌سازد. به این ترتیب پوست ضخیم می‌شود، چروک می‌خورد و پوسته پوسته می‌شود.)

برنزه کردن پوست

3. استفاده از تخت‌های برنزه ممکن است باعث ایجاد زخم‌ها و آسیب‌های جدی شود.

در سراسر ایالات متحده گزارش شده است که در بخش اورژانس افراد زیادی به دلیل سوختگی، از دست دادن سطح هوشیاری و آسیب‌های چشمی ناشی از استفاده از روش‌های برنزه کردن بدون آفتاب و در فضای بسته، تحت درمان قرار گرفته اند.

مضرات سولاریوم

4. برنزه کردن مانع آفتاب سوختگی نمی‌شود.

بسیاری افراد باور دارند که برنزه کردن ملایم پوست در حد یک سطح پایه، مانع آفتاب سوختگی بیشتر می‌شود اما این تنها یک افسانه است و با وجود داشتن رنگ برنزه پایه‌ای بر روی پوست باز هم امکان آفتاب سوختگی وجود دارد.

هر بار که پوستتان را برنزه می‌کنید و یا دچار آفتاب سوختگی می‌شوید، باعث آسیب به DNA موجود در سلول‌های پوست می‌شوید. آسیب بیشتر نیز منجر به افزایش احتمال ابتلا به سرطان پوست می‌شود.

زنانی که قبل از 30 سالگی برنزه کردن بدون آفتاب را تجربه می‌کنند، شش برابر بیشتر از دیگران محتمل است که به سرطان ملانوما یعنی سرطان پوست کشنده مبتلا شوند.

برنزه کردن پوست

5. دریافت ویتامین D کافی از تخت‌های برنزه امکان پذیر نیست.

ممکن است شنیده باشید که استفاده از تخت‌های برنزه باعث ایجاد ویتامین D زیادی در بدن می‌شود. لامپ‌های خورشیدی مورد استفاده در تخت‌های برنزه اکثراً نور UVA منتشر می‌کنند؛ با این حال بدن شما نیاز به نور UVB برای ساخت ویتامین D دارد.

متخصصین پوست برای به دست آوردن ویتامین دی به صورتی ایمن، توصیه می‌کنند که یک رژیم غذایی سالم داشته باشید. اگر هنوز به اندازه‌ی کافی ویتامین D دریافت نمی‌کنید، حتماً مصرف خوراکی مکمل ویتامین D را در برنامه‌ی خود بگنجانید.

ویتامین D مورد نیاز بدن

6. اعتیاد به برنزه کردن و تبدیل آن به یک عادت خطری واقعی است.

شواهد روزافزونی نشان می‌دهند که برنزه کردن می‌تواند اعتیاد‌آور باشد. حدود 20 درصد از زنان سفیدپوستان 18 تا 30 ساله‌ای که از روش‌های برنزه‌کردن در محیط داخلی استفاده کرده‌اند نشانه‌هایی از اعتیاد به این کار را داشته اند و متوقف کردن آن را دشوار می‌دانند. این افراد هنگامی که میزان ثابتی از اشعه‌های UV را دریافت نمی‌کنند، احساس ناآرامی و افسردگی می‌کنند.

(ریشه های اعتیاد به رفتار برنزه کردن به ژن‌ها و پاسخ سیستم روان انسان بر می‌گردد. طبق پژوهش‌های انجام شده از نمونه‌ی بزاق زنانی که به این رفتار عادت داشته‌اند، مشاهده شده بین فاکتورهای ژنتیکی و کانال های دوپامین ارتباط وجود دارد.)

اعتیاد به برنزه کردن پوست

7. برنزه کردن بدون آفتاب و یا نور خورشید می‌تواند ترک‌های پوست را قابل توجه‌تر کند.

بهترین روش برای پنهان کردن ترک‌های پوستی استفاده از کرم‌ها یا لوسیون‌های برنزه کننده‌ است. این محصولات دارای موادی هستند که رنگ لایه‌ی خارجی پوست را برنزه می‌کنند.

زانوها، آرنج‌ها و مچ‌ها بیشتر از سایر قسمت‌های پوست بدن، محصولات اتو برنزه را جذب می‌کنند. برای تعدیل اثر محصولات برنزه کننده بر روی این نقاط از پوست، به آرامی آن‌ها را با یک حوله مرطوب مالش دهید و یا از مقدار کمی لوسیون بر روی این فرآورده برنزه کننده استفاده کنید.

8. ارائه‌ی اطلاعات نادرست و گمراه کننده به مشتری‌ها شیوه‌ی رایجی در سالن‌های برنزه شده‌ است.

کمیته‌ی نمایندگان مجلس ایالات متحده طبق مطالعه‌ای که در زمینه‌ی انرژی و بازرگانی انجام داد، کشف شگفت انگیزی کرد. در طول این مطالعه، از کارکنان سالن‌های برنزه سؤالاتی در مورد خطرات برنزه‌کردن بدون آفتاب، توسط سولاریوم پرسیده شد.

محققان دریافتند که 90% کارکنان این سالن‌ها اظهار می‌دارند که این روش برنزه، خطری برای سلامت دختران نوجوان با رنگ پوست روشن محسوب نمی‌شود. بسیاری از کارکنان نیز معتقد بودند برنزه کردن دارای مزایا و فوایدی برای سلامت است.

این امر منجر به گزارش زیر توسط این کمیته شد: بسیاری از سالن‌های برنزه که مورد تحقیق این کمیته قرار گرفتند، اطلاعات غلطی در مورد خطرات جدی برنزه کردن در محیط داخلی در اختیار افراد قرار می‌دهند و ادعاهای فریبنده‌ای در مورد فواید روش‌های برنزه کردن بدون آفتاب و با نور مصنوعی برای سلامتی افراد دارند.

آفتاب گرفتن

9. ظاهر برنزه که حدود یک سال روی پوست بماند، با محصولات برنزه کننده‌ای که افراد استفاده می کنند هم امکان پذیر است.

بسیاری از افراد ادعا می‌کنند به دلیل ظاهری که برنزه کردن برای آنها ایجاد می‌کند از تخت‌های برنزه استفاده می‌کنند. محصولات برنزه‌ کننده به شما راهی برای ایجاد چنین ظاهری بدون خطر ایجاد چروک، پوست چرمی ارائه می‌دهد و هم‌چنین این روش در پیشگیری از سرطان پوست که یکی از عوارض استفاده از سولاریوم است بسیار موثر است. استفاده‌ی درست از این محصولات که به شکل کرم، لوسیون یا اسپری‌های برنز کننده هستند، ظاهری طبیعی بدون رنگ نارنجی، لک و رگه‌های رنگی به پوستتان می‌دهد.

به خاطر داشته باشید هنگام استفاده از این محصولات، از کرم ضد آفتاب با SPF طیف گسترده 30 یا بالاتر و مقاوم به آب استفاده کنید. محصولات برنز کننده از پوست شما در برابر نور خورشید محافظت نمی‌کند.

استفاده از بهترین کرم ضد آفتاب

10. روش‌های برنزه کردن با نور مصنوعی را ترک کنید یا اصلاً شروع نکنید تا عمر طولانی‌تری داشته باشید!

با ترک عادات برنزه کردن، خطر ابتلا به انواع مختلفی از سرطان پوست از جمله ملانوما را کاهش می‌دهید. به گزارش آکادمی درماتولوژی امریکا، اگر هیچ کس تا قبل از 18 سالگی از تخت‌های برنزه استفاده نکند، می‌توان از حدود 61839 مورد ابتلا به ملانوما و از 6735 مورد مرگ ناشی از آن جلوگیری کرد.

هیچ‌گاه برای محافظت از پوستتان در برابر خورشید و تخت های برنزه دیر نیست. به محض اقدام به محافظت از پوست، بدن شما شروع به ترمیم برخی آسیب‌های ناشی از اشعه ی UV می‌کند و این یک حقیقت است.

آیا شما هم تجربه ی مشابهی در این زمینه دارید؟ آیا تا به حال دچار عوارض بعد از استفاده از این روش‌های برنزه کردن بدون آفتاب با نور مصنوعی شده‌اید؟ به افرادی که علاقه مند به برنزه کردن پوست خود هستند چه توصیه‌ای دارید؟ فکر می‌کنید کدام یک از روش‌های برنزه کردن پوست کم خطرتر و بی ضررتر از سایر روش هاست؟ شما می‌توانید تجربیات، سؤالات و پیشنهادات خود را در این زمینه، حتماً با ما در میان بگذارید.

منابع:

https://www.aad.org/public/diseases/skin-cancer/surprising-facts-about-indoor-tanning

4.1/5 - (7 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها