7 باور اشتباه در مورد مراقبت پوست چرب

هر فرد برای حفظ انعطاف پذیری و رطوبت پوست خود به مقدار مشخصی از چربی های طبیعی احتیاج دارد. نوع پوست صورت بر اساس میزان چربی روی آن مشخص می‌شود. به این ترتیب، انواع پوست را می توان به خشک، مختلط و پوست چرب طبقه بندی کرد. پوست چرب دقیقاً همانگونه که نامیده می‌شود، به نظر می‌رسد؛ یعنی چربی اضافی روی صورت ظاهری براق یا چرب ایجاد می‌کند. اگر پوست‌تان چرب است، باورهای اشتباه زیر را برای همیشه فراموش کنید.

بزرگترین باورهای اشتباه درمورد پوست چرب

علت چرب بودن پوست

غدد چربی درون پوست قرار دارند. وظیفه‌ی آنها ترشح ماده ای چرب است که به آن سبوم می‌گویند. براساس تحقیقات سبوم پوست را روان و از خشک شدن یا تحریک آن جلوگیری می‌کند. این چربی به همراه عرق و از منافذ پوست ترشح می‌شود. هنگامی که این روند به صورت یکنواخت پیش برود، سبوم فقط پوست شما را نرم نمی‌کند، بلکه سلول‌های مرده‌ی پوست و مواد تحریک کننده‌ی دیگر را از منافذ پوست شما خارج می‌کند.

با وجود این، اگر غدد چربی بیش از حد فعال باشند، سبوم اضافی تولید می‌شود  و پوست براق به نظر می‌رسد. در این حالت، منافذ پوست مسدود و زمینه‌ی بروز برخی مشکلات پوستی فراهم می‌شود و اقداماتی برای مراقبت از پوست چرب صورت بگیرد.

7 باور غلط درباره پوست چرب

از چربی زیاد پوست خود خسته شدید و می‌خواهید آن را کنترل کنید؟ اما، اول باید حقایق پوست چرب را به درستی بدانید. برایتان سؤال است که از اسکراب استفاده کنید یا نه؟ مرطوب‌ کننده بزنید یا نه؟ این فهرست ادامه دارد. ما برای همین اینجاییم؛ تا کمک کنیم سردرگمی شما برطرف شود. در ادامه، بزرگترین باورهای پوست چرب را فاش می‌کنیم و بهترین راه حل‌ها را برایتان روشن می‌کنیم!

1. برای کنترل چربی اضافی، باید پوست چرب را بیش از دو بار در روز بشویید.

پوست چرب را بیش از دو بار در روز نشویید.

هر پوستی باید تمیز شود. ولی بگذارید روراست باشیم: فرق زیادی بین پاکسازی پوست از آلودگی‌ها با از بین بردن تهاجمی چربی طبیعی پوست وجود دارد. در حالت دوم، با کارهای تهاجمی، چربی طبیعی پوست را از بین می‌بریم. در نتیجه، پوست خشک می‌شود و از دست دادن چربی را با تولید چربی بیشتر جبران می‌کند!

چگونه پوست چرب خود را پاکسازی کنیم؟

به جای اینکه غدد چربی پوست (غدد سباسه) را به کار بیشتر تحریک کنید، یک برنامه‌ی مراقبت روزانه‌ برای خودتان بریزید و صبح و شب پوست را با یک شوینده‌ی ملایم و غیر کومدون‌زا (non-comedogenic) پاکسازی کنید.

به علاوه، بکوشید هر هفته با یک اسکراب ملایم پوست خود را لایه برداری کنید. در این صورت، سلول‌های مرده‌ی سطح پوست بدون آسیب، کشیدگی یا پارگی از پوستتان پاک می‌شوند. شما می توانید در خانه هم پاکسازی پوست (فیشیال) را انجام دهید.

2. پوست چرب به مرطوب‌کننده نیازی ندارد.

پوست چرب به مرطوب‌کننده نیاز دارد.

ممکن است به نظر منطقی بیاید که فرض کنیم پوست چرب نیازی به لایه‌ی دیگری از رطوبت روزانه‌ ندارد، ولی این مسئله خیلی از واقعیت دور است. همه‌ی پوست‌ها به آبرسانی نیاز دارند؛ حتی پوست چرب یا پوشیده از لک و جوش.

یادتان باشد پاکسازی، استفاده از ضدآفتاب و مرطوب‌ سازی سه بخش ضروری برنامه‌ی مراقبت از پوست برای همه هستند. هیچ کس هم مستثنا نیست.

چگونگی انتخاب مرطوب کننده

اگر در بازار به دنبال مرطوب‌ کننده‌ای برای پوست چرب هستید، محصولی را انتخاب کنید که آبرسانی روزانه انجام می‌دهد، برق پوست را کاهش می‌دهد و به بهبود ظاهر منافذ آن کمک می‌کند. می‌توانید کرم مرطوب کننده خود را زیر آرایش استفاده کنید تا ظاهر پوستتان براق نباشد.

3. پوست چرب ناشی از مصرف چربی و غذای سرخ‌کرده است.

مصرف چربی و غذای سرخ‌کرده موجب چرب شدن پوست نمی شود.

بعضی ادعا می‌کنند رژیم غذایی پرچرب عامل ایجاد پوست چرب است. ولی، تحقیقات کافی برای اثبات این ادعا انجام نشده است. این نتیجه ممکن است خبر خوبی برای شما باشد که عاشق پیتزا هستید. ولی لحظه‌ای دست نگه دارید.

اگر متوجه شدید پوستتان خوب به نظر نمی‌رسد و به تازگی مقدار زیادی خوراکی قندی یا غذای چرب مصرف کرده‌اید، با پزشک مشورت کنید. سبک زندگی سالم و مصرف بیشتر میوه و سبزی‌ها، هم کمک می‌کند احساس بهتری داشته باشید؛ هم پوستتان از این سبک زندگی سود می‌برد.

4. کرم ضدآفتاب پوست چرب را بدتر می‌کند.

پوست چرب به ضد آفتاب نیاز دارد.

کرم ضد آفتاب شهرت بدی پیدا کرده است. تصور می‌شود، با استفاده از ضد آفتاب یک لایه سنگین و روغنی روی پوست ایجاد می‌شود و این برای پوست چرب فاجعه است. ولی حقیقت این است که بسیاری از ضد آفتاب‌های امروزی دقیقاً برعکس هستند و به شکلی طراحی شده‌اند که چربی و سنگینی روی پوست ایجاد نکنند.

چگونه ضد آفتاب مناسب انتخاب کنیم؟

از آن جا که کرم ضد آفتاب باید در تمام سال استفاده شود، راه‌حل این است که ضد آفتابی پیدا کنید که با پوست چرب شما سازگار باشد. به این ترتیب، با استفاده از یک کرم ضد آفتاب مناسب، پوست شما به اندازه کافی در برابر نور آفتاب محافظت می‌شود، اشعه‌ی فرابنفش آفتاب باعث پیری زودرس می شود و احتمال ابتلا به سرطان های پوست را افزایش می‌دهد.

ممکن است چند بار آزمون و خطا کنید ولی به ما اعتماد کنید، یک فرمولاسیون بدون چربی، سبک و قابل تنفس برای پوست وجود دارد که چربی‌های پوست شما را خشک می‌کند!

5. پوست چرب به دنبال خود آکنه ایجاد می‌کند.

اکنه و پوست چرب

از جهتی، پوست چرب و آکنه همراه هم هستند. دلیلش هم این است که اگر چربی اضافه‌ی پوست با آلودگی‌ها، سلول‌های مرده و ناخالصی‌ها ترکیب شود‌ احتمال بسته شدن منافذ پوست و رشد باکتری‌ها را افزایش می‌دهد.

اما، صرف اینکه پوست شما چرب است، به این معنا نیست که قطعاً آکنه یا جوش خواهید زد. عوامل زیادی مثل تغییرات هورمونی، فشار، استرس و دست زدن به پوست با انگشتان کثیف، در بروز آکنه دخیلند. آکادمی درماتولوژی آمریکا پیشنهاد می کند، برای جلوگیری از مسدود شدن منافذ پوست و ایجاد آکنه از محصولات فاقد چربی (oil free) و مواد کومدوژن (noncomedogenic) استفاده کنید.

6. برای شفاف شدن پوستم باید مرتب لایه برداری کنم.

لایه برداری بیش از حد چربی‌های ضروری پوست را از بین می‌برد و باعث پخش باکتری‌ها می‌شود. به جای اسکراب روزانه، از یک لایه بردار خیلی ملایم برای حفظ کیفیت پوست خود استفاده کنید. با اینکه اسکراب سلول‌های مرده‌ی پوست را از بین می‌برد، اگر به صورت روزانه مصرف شود، ممکن است مضر باشد. در این مقاله نکات بیشتری در مورد بهترین اسکراب برای پوست چرب بخوانید.

7. پوست چرب به اندازه‌ی پوست خشک پیر نمی‌شود.

همه ی انواع پوست، بعد از مدتی دچار پیری پوست می شود.

حقیقت این است که هر پوستی بعد از زمانی مشخص پیر می‌شود. جالب است بدانید اگر به خوبی از پوست مراقبت نکنید، این اتفاق زودتر از وقت طبیعی‌اش رخ می دهد. شاید تنها دلیلی که مردم احساس می‌کنند پوست خشک زودتر پیر می شود، این است که در پوست خشک، چین و چروک واضح تر دیده می‌شود.

پوست چرب هم همان خط‌های اخم و چین و چروک را دارد. ولی، به دلیل وجود چربی به آن وضوح دیده نمی‌شود. پس، در هر حال باید به خوبی از پوستتان محافظت کنید تا از بروز علائم پیری جلوگیری کنید.

پوست شما هم چرب است؟ این مقاله برایتان مفید بود؟ چه چیزهای جدیدی از آن آموختید؟ ما مشتاقانه منتظر نظرها و سؤال‌های شما هستیم.

منابع:

https://www.skincare.com/article/common-oily-skin-myths

4.2/5 - (41 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها